Do następnego marca nasze ciepło nie zdrożeje

Od 1 lipca br. gospodarstwa domowe w całej Polsce zauważą zmiany na rachunkach za prąd, gaz i ciepło sieciowe. Łęczyńska Energetyka dostarczająca ciepło do mieszkań w Łęcznej już na początku tego roku uporządkowała i wprowadziła nowe ceny ciepła dla swoich odbiorców.   I tak od 1 marca 2025 roku opłaty za ciepło obniżone zostały o ok 8 proc w stosunku do poprzedniej taryfy. Są one niższe niż maksymalne ceny dostawy określone w ustawie, przy czym spółka nie korzysta z dopłat od państwa. Podejmuje za to, szereg działań mających na celu ograniczenie kosztów wytwarzania i przesyłu ciepła do odbiorców. O tym staramy się informować Państwa na bieżąco.

Tak więc nawiązując do wspomnianych zmian kilku taryf, które są wprowadzane w kraju po 1 lipca br., spółka potwierdza, że ceny ciepła dostarczanego przez Łęczyńską Energetykę nie ulegną zmianie co najmniej do 1 marca 2026 roku. Wtedy to powinna wejść do stosowania nowa taryfa dla ciepła sieciowego.

Kalnica welcome to


W Bieszczadach każda pora roku jest dobra na wypoczynek. A wiosna i lato to wprost wymarzony czas: zwłaszcza jeśli wybierzecie Państwo Kalnicę.
Właśnie tam, w sercu malowniczej krainy, niedaleko Wetliny, w dolinie rzeki Wetlina, u podnóża góry Smerek, w bliskości wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej, skąd niedaleko jest nad Jezioro Solińskie, zlokalizowane jest Centrum Wypoczynkowo-Konferencyjne „Bogdanka”. Centrum to kompleks, składający się z 3 budynków, oferujących pokoje o różnym standardzie: od pokoi w standardzie turystycznym (wyposażone są w łazienki) do pokoi typu hotelowego z TV satelitarną i lodówkami. Do dyspozycji gości są również przestronne apartamenty z kominkiem oraz 2-pokojowe studia, idealne dla rodzin z dziećmi.
Oferujemy też m.in.:
* centrum odnowy biologicznej z sauną, jacuzzi, biczami szkockimi
* salę bilardową i stół do ping-ponga
* wypożyczalnię rowerów
* kawiarenkę, kącik zabaw dla dzieci
* sale szkoleniowo-konferencyjne z wyposażeniem multimedialnym.
Codzienne szykowane są dla gości regionalne śniadania i obiadokolacje w formie szwedzkiego bufetu. Są też inne atrakcje kulinarne jak np. pieczenie barana, dysponujemy miejscem na grill i ognisko.
Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście Państwo gdzie wyjechać rodzinnie czy w większej grupie na wiosenno-letni odpoczynek, to skontaktujcie się mailowo z adresem : rezerwacje@bogdankabieszczady.pl albo zadzwońcie pod numer 0048 797 797 097.

Przyglądamy się austriackim silnikom gazowym

Łęczyńska Energetyka Sp. z o.o. w Bogdance poważnie rozważa wprowadzenie i wykorzystanie nowej technologii do wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła, która pozwoliłaby m.in. zapewnić pełne pokrycie zapotrzebowania na energię i ciepło miasta Łęczna, zwłaszcza w okresie letnim. Mowa o zainstalowaniu kogeneracyjnych silników gazowych.

Jednym z europejskich liderów takich urządzeń w Europie jest fabryka w Jenbach w Austrii. Zapoznaniu się z nową technologią służyła niedawna wizyta przedstawiciela naszej spółki w tamtejszym firmie Jenbacher, zajmującej się dostarczaniem rozwiązań z wykorzystaniem gazu odnawialnego, gazu ziemnego i wodoru. 

Podczas wizyty mieliśmy możliwość:

  • zobaczyć główne linie produkcyjne w fabryce
  • poznać pełną ofertę producenta w zakresie produkowanych urządzeń Jenbacher
  • zapoznać się z prowadzonymi próbami modyfikacji tych urządzeń oraz ich przystosowania do spalania paliwa wodorowego
  • poznać możliwości sterownicze i regulacyjne produkowanych układów kogeneracyjnych
  • uczestniczyć w szkoleniu z zakresu działania i obsługi austriackich maszyn.

Jednym słowem była to sposobność do dobrego poznania interesującego nas produktu i technologii, co pozwoli nam na poszerzenie wiedzy i kompetencji, a w efekcie podjęcie najlepszej decyzji inwestycyjnej.

W drodze powrotnej do Polski odbyła się też studialna wizyta techniczna w Elektrociepłowni w Roseinheim  (Niemcy), gdzie pracują gazowe silniki Jenbacher. Bardzo cenne dla nas były opinie eksploatujących je energetyków. 

Cieplej w portfelach mieszkańców Łęcznej

Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Łęcznej: kilka dni temu Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę dla ciepła, o którą występowała Łęczyńska Energetyka Sp. z o.o. w Bogdance, zaopatrująca miasto w ciepło do ogrzewania i ciepłą wodę. Zgodnie z nią nastąpi obniżka cen na tzw. ciepło w łęczyńskich mieszkaniach i lokalach użytkowych średnio o ok. 8 proc w stosunku do cen dotychczas obowiązujących.
Formalnie nowa taryfa może być wprowadzona w życie nie wcześniej niż po 14 dniach od jej zatwierdzenia, a Łęczyńska Energetyka niezwłocznie wprowadzi ją do rozliczeń z odbiorcami. Oznacza to, że rachunki za pobrane ciepło w marcu br. będą liczone już według nowych stawek.
Taryfy, nowa i dla porównania „stara” obowiązująca jeszcze przez kilka dni, są dostępne na stronie internetowej naszej spółki: www.lebog.com.pl, w zakładce Informacje dla Odbiorcy.

Poważnie myślimy o budowie biogazowni

Jeżeli Polska ma stawiać na większy udział odnawialnych źródeł energii w tzw. mikście energetycznym, to coraz bardziej znaczącym graczem na tym rynku, poza fotowoltaiką i elektrowniami wiatrowymi mogą stać się biogazownie. Choćby dlatego, że wśród tych wyżej wymienionych mają dodatkowy atut: są stabilnymi, nie uzależnionymi od pogody źródłami energii.
Spółka Łęczyńska Energetyka, lider Łęczyńskiego Klastra Energii, myśli poważnie o wejściu w ten segment produkcji energii. W celu przybliżenia tej tematyki, 6 lutego 2025r, w Bogdance, odbyło się posiedzenie klastra dotyczące możliwości i zasadności budowy biogazowni pod wspólnym sztandarem naszego klastra. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem jego członków: uczestniczyli w nim zarówno reprezentanci starostwa powiatowego jak i poszczególnych gmin.
Jako naszego przewodnika po tej tematyce zaprosiliśmy dr hab. Alinę Kowalczyk-Juśko, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pani profesor na co dzień zajmuje się tematyką biogazowni, zarówno teoretycznie w ramach pracy na uczelni jak i praktycznie uczestnicząc w opracowywaniu dokumentów niezbędnych w procesach inwestycyjnych związanych z budową takich instalacji.
Zgodnie z oczekiwaniami uczestnicy seminarium uzyskali od niej informację dotyczące m.in.:
* klasyfikacji biogazowni
* rodzajów substratów (materiałów stanowiących dla nich „paliwo”)
* koniecznych do spełnienia przed podjęciem budowy warunków formalno-prawnych
* możliwości uzyskania dofinansowania na budowę.
Nasza prelegentka także powiedziała nam dużo o korzyściach i problemach związanych z funkcjonowaniem tego typu instalacji, na tle konkretnych przykładów biogazowni już funkcjonujących na terenie Polski.
Te wszystkie bardzo merytoryczne informacje będziemy mogli wykorzystać w procesie przygotowawczym, przed ewentualnym podjęciem decyzji w sprawie budowy takich instalacji na terenie gmin zrzeszonych w Łęczyńskim Klastrze Energii.