Przyglądamy się austriackim silnikom gazowym

Łęczyńska Energetyka Sp. z o.o. w Bogdance poważnie rozważa wprowadzenie i wykorzystanie nowej technologii do wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła, która pozwoliłaby m.in. zapewnić pełne pokrycie zapotrzebowania na energię i ciepło miasta Łęczna, zwłaszcza w okresie letnim. Mowa o zainstalowaniu kogeneracyjnych silników gazowych.

Jednym z europejskich liderów takich urządzeń w Europie jest fabryka w Jenbach w Austrii. Zapoznaniu się z nową technologią służyła niedawna wizyta przedstawiciela naszej spółki w tamtejszym firmie Jenbacher, zajmującej się dostarczaniem rozwiązań z wykorzystaniem gazu odnawialnego, gazu ziemnego i wodoru. 

Podczas wizyty mieliśmy możliwość:

  • zobaczyć główne linie produkcyjne w fabryce
  • poznać pełną ofertę producenta w zakresie produkowanych urządzeń Jenbacher
  • zapoznać się z prowadzonymi próbami modyfikacji tych urządzeń oraz ich przystosowania do spalania paliwa wodorowego
  • poznać możliwości sterownicze i regulacyjne produkowanych układów kogeneracyjnych
  • uczestniczyć w szkoleniu z zakresu działania i obsługi austriackich maszyn.

Jednym słowem była to sposobność do dobrego poznania interesującego nas produktu i technologii, co pozwoli nam na poszerzenie wiedzy i kompetencji, a w efekcie podjęcie najlepszej decyzji inwestycyjnej.

W drodze powrotnej do Polski odbyła się też studialna wizyta techniczna w Elektrociepłowni w Roseinheim  (Niemcy), gdzie pracują gazowe silniki Jenbacher. Bardzo cenne dla nas były opinie eksploatujących je energetyków. 

Cieplej w portfelach mieszkańców Łęcznej

Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Łęcznej: kilka dni temu Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę dla ciepła, o którą występowała Łęczyńska Energetyka Sp. z o.o. w Bogdance, zaopatrująca miasto w ciepło do ogrzewania i ciepłą wodę. Zgodnie z nią nastąpi obniżka cen na tzw. ciepło w łęczyńskich mieszkaniach i lokalach użytkowych średnio o ok. 8 proc w stosunku do cen dotychczas obowiązujących.
Formalnie nowa taryfa może być wprowadzona w życie nie wcześniej niż po 14 dniach od jej zatwierdzenia, a Łęczyńska Energetyka niezwłocznie wprowadzi ją do rozliczeń z odbiorcami. Oznacza to, że rachunki za pobrane ciepło w marcu br. będą liczone już według nowych stawek.
Taryfy, nowa i dla porównania „stara” obowiązująca jeszcze przez kilka dni, są dostępne na stronie internetowej naszej spółki: www.lebog.com.pl, w zakładce Informacje dla Odbiorcy.

Poważnie myślimy o budowie biogazowni

Jeżeli Polska ma stawiać na większy udział odnawialnych źródeł energii w tzw. mikście energetycznym, to coraz bardziej znaczącym graczem na tym rynku, poza fotowoltaiką i elektrowniami wiatrowymi mogą stać się biogazownie. Choćby dlatego, że wśród tych wyżej wymienionych mają dodatkowy atut: są stabilnymi, nie uzależnionymi od pogody źródłami energii.
Spółka Łęczyńska Energetyka, lider Łęczyńskiego Klastra Energii, myśli poważnie o wejściu w ten segment produkcji energii. W celu przybliżenia tej tematyki, 6 lutego 2025r, w Bogdance, odbyło się posiedzenie klastra dotyczące możliwości i zasadności budowy biogazowni pod wspólnym sztandarem naszego klastra. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem jego członków: uczestniczyli w nim zarówno reprezentanci starostwa powiatowego jak i poszczególnych gmin.
Jako naszego przewodnika po tej tematyce zaprosiliśmy dr hab. Alinę Kowalczyk-Juśko, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pani profesor na co dzień zajmuje się tematyką biogazowni, zarówno teoretycznie w ramach pracy na uczelni jak i praktycznie uczestnicząc w opracowywaniu dokumentów niezbędnych w procesach inwestycyjnych związanych z budową takich instalacji.
Zgodnie z oczekiwaniami uczestnicy seminarium uzyskali od niej informację dotyczące m.in.:
* klasyfikacji biogazowni
* rodzajów substratów (materiałów stanowiących dla nich „paliwo”)
* koniecznych do spełnienia przed podjęciem budowy warunków formalno-prawnych
* możliwości uzyskania dofinansowania na budowę.
Nasza prelegentka także powiedziała nam dużo o korzyściach i problemach związanych z funkcjonowaniem tego typu instalacji, na tle konkretnych przykładów biogazowni już funkcjonujących na terenie Polski.
Te wszystkie bardzo merytoryczne informacje będziemy mogli wykorzystać w procesie przygotowawczym, przed ewentualnym podjęciem decyzji w sprawie budowy takich instalacji na terenie gmin zrzeszonych w Łęczyńskim Klastrze Energii.

Do Kalnicy w Bieszczady nie tylko na ferie


Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście Państwo gdzie wyjechać rodzinnie czy w większej grupie na zimowe ferie, to połączcie się mailowo z adresem: rezerwacje@bogdankabieszczady.pl albo zadzwońcie pod numer 0048 797 797 097 i zniknie kłopot z wyborem właściwego miejsca. Na pewno nie pożałujcie wyjazdu do centrum wypoczynkowo-konferencyjnego Bogdanka w Bieszczadach.
Do urokliwej miejscowości Kalnica położonej w dolinie rzeki Wetlina łatwo dojechać wielką obwodnicą bieszczadzką z każdego miejsca w Polsce. Obiekt ulokował się u podnóża góry Smerek, w sąsiedztwie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, niedaleko jest stamtąd nad Jezioro Solińskie…
Centrum stanowi kompleks, składający się z 3 budynków, oferujących pokoje o różnym standardzie: od pokoi o standardzie turystycznym (wyposażone są w łazienki) do pokoi typu hotelowego wyposażonych także w TV satelitarną i lodówki. Do dyspozycji gości są też przestronne apartamenty z kominkiem oraz 2-pokojowe studia, idealne dla rodzin z dziećmi. Oferujemy też:
* centrum odnowy biologicznej z sauną, jacuzzi, biczami szkockimi
* salę bilardową i stół do ping-ponga
* w pobliżu góra dla narciarzy.
Codzienne szykuje się dla gości regionalne śniadania i obiadokolacje w formie szwedzkiego bufetu. Są też inne atrakcje kulinarne jak np. pieczenie barana, dysponujemy miejscem na grill i ognisko. Poranną czy popołudniową kawę można wypić w klimatycznej kawiarence z kominkiem.

Przesiedliśmy się na elektryki

„Zmieniamy się dla ciebie”, zgodnie z mottem naszej firmy, zmieniając przy okazji samych siebie. Widać to także na ulicach Łęcznej, którą spółka Łęczyńska Energetyka zaopatruje w ciepło. Na ulicach miasta pojawił się oklejony logiem firmy elektryczny Opel Vivaro Electric, którego trudno nie zauważyć. Także elektrycznymi, tyle że rowerami, przemieszczają się między obiektami spółki pracownicy naszej brygady sieciowej, dokonujący przeglądów instalacji ciepłowniczych i węzłów cieplnych.
Brygada sieciowa przesiadła się do nowoczesnego elektryka (i na nowoczesne elektryczne rowery) z mocno już wyeksploatowanego starego pojazdu z silnikiem spalinowym. Nowy Opel Vivaro nie emituje CO2, jego zasięg jazdy na bateriach elektrycznych wynosi ok. 320 km, auto spełnia oczekiwania jego użytkowników.
Tak się składa, że na budynku bazy brygady sieciowej przy ul. Kapitana Żabickiego w Łęcznej spółka zainstalowała instalację fotowoltaiczną, działającą na zasadach prosumenckich. Wytworzona w niej energia elektryczna jest zużywana na potrzeby własne firmy, związane z pracą wymiennikowni i dostawą ciepła dla mieszkańców Łęcznej. Jednak fotowoltaika produkuje więcej energii elektrycznej niż możemy jej zużyć dla celów własnych w tym punkcie odbioru, tak więc nadmiar prądu aktualnie spożytkowuje ładowarka elektryczna, która zasila baterie nowego Opla. Nasz elektryk jest w związku z tym bardzo tani w eksploatacji, a co więcej został zakupiony z wykorzystaniem dotacji (20 % wartości samochodu) z programu „Mój elektryk”, finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.